E-Ticaret Kanunu

Künye

 • Tarih

   23 Ekim 2016

 • Sorumlu

   M. Nurbaki Kaşıkçı

 • Amaç

   Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'u İngilizce'ye çevirmek ve Türkçesinde açıklanması gereken yerlerine açıklamalar yapmak

 • İnternet Sitesi

   Ziyaret Edin

23.10.2014 tarihinde kabul edilen Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun (E-Ticaret Kanunu), Avrupa Birliğinin 2000/31 Sayılı Direktifi’ne göre hazırlanmıştır. Fakat kanunda sadece bu direktifte belirlenen hükümler esas olarak alınmaımş, bunun üzerine tüketiciler lehine olumlu eklemeler yapılmıştır.

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, Avrupa’daki emsallerinin önünde, daha tüketici dostu ve koruyucusudur. Öngördüğü cezai hükümlerle, Türkiye’de istenmeyen elektronik mesajların önüne geçmiş ve tüketicilerin takdirini toplamıştır. Fakat ne yazık ki internette kanunun İngilizce versiyonu herkes tarafından ulaşılabilir şekilde yayınlanmamış, Türkiye’de faaliyet gösterecek yabancı şirketlerin mevzuat konusunda bilgilendirilmesi sağlanamamıştır.

Bu proje ile, hem E-Ticaret Kanunu’nun Türkçe olarak hükümlerinin daha iyi anlaşılması, hem de Türkiye’de E-Ticaret faaliyeti gösterecek olan şirketlerin mevzuat hakkında bilgilenmesi amaçlanmaktadır.